Liga prvaka: Edin Džeko car Rima, Sevilla izbacila United

Fudbaleri Rome plasirali su se među osam najboljih timova Evrope nakon što su večeras u revanš-susretu osmine finala Lige prvaka s 1:0 savladali ukrajinski Shakhtar. Strijelac gola vrijednog plasmana u četvrtfinale bio je bh. reprezentativac Edin Džeko. U drugom susretu, koji je odigran večeras, Sevilla je na Old Traffordu s 2:1 savladala Manchester United, i tako se pridružila Vučici u četvrtfinalu.

Trenutak iz 52. minute kada je Džeko postigao odlučujući pogodak FOTO: TWITTER

Da će revanš Rome i Shakhtara biti otvoren bilo je jasno već u 33. sekundi utakmice kada je iz dobre pozicije, poslije dodavanja Radje Nainggolana, slabo šutirao Edin Džeko.

Ipak, u narednih nekoliko minuta fudbaleri ukrajinskog sastava potvrdili su riječi svog trenera sa zvanične press-konferencije, da se u Rim nisu došli braniti. Izveli su igrači Shakhtara tri kornera, no domaći su to “očistili” bez većih problema.

Koliko god je uvodnih 15 minuta utakmice na Olimpicu djelovalo obećavajuće, toliko je ostatak prvog poluvremena u potpunosti razočarao. Roma je jalovo napadala, a gosti su svoju šansu vrebali iz prekida. Na kraju se na poluvrijeme otišlo bez golova, ali i bez pravih prilika.

U drugo poluvrijeme Roma je ušla jednako angažovano kao i na samom početku utakmice. Dobru loptu Kevina Strootmana u sedmoj minuti nastavka na pravi način iskoristio je Edin Džeko i loptu kroz noge Pyatova poslao u mrežu Shaktara za erupciju oduševljenja. Bio je to Dijamantov četvrti ovosezonski pogodak u Ligi prvaka.

Mogao je kapiten Zmajeva u 63. minuti udvostručiti prednost, ali je lopta nakon njegovog udarca prošla pored lijeve stative gostujućeg gola. Četiri minute kasnije najbolji napadač Rome bio je u novoj prilici, ovoga puta je neprecizno šutirao, a lopta je otišla preko gola ukrajinskog sastava.

Osim što je postigao gol, Džeko je bio i najzaslužniji što je Shakhtar u posljednjih 15-ak minuta, računajući i sudijsku nadokandu igrao s deset igrača. Naime, Ivan Ordets je faulirao Dijamanta kao posljednji igrač odbrane pa mu je španski arbitar Mallenco pokazao direktan crveni karton.

Do kraja meča Shakhtar je pokušao totalnom ofanzivom da dođe do gola koji bi im donio plasman u četvrtfinale, ali je Roma dobro stajala u defanzivi i na kraju zasluženo izborila plasman među osam najbolji timova.

Tamo ipak neće biti Manchester Uniteda. Ako su uz pomoć fantastičnog De Gee u prvom meču osmine finala protiv na gostovanju kod Seville uspjeli sačuvati svoju mrežu, u revanšu ekipi Josea Mourinha to nije pošlo za rukom. Crveni đavoli eliminisani nakon što ih je večeras na njihovom Old Traffordu s 2:1 savladala Sevilla.

Plasman među osam najboljih timova u Evropi španski sastav izborio je zahvaljujući golovima rezerviste Bena Yeddera. Francuz je nakon ulaska u igru u 72. minuti, samo dvije minute kasnije pogodio za vodstvo Seville.

Isti igrač je četiri minute kasnije u potpunosti zaledio sve na Old Traffordu kada je udvostručio prednost gostiu. Sve što su uspjeli izabranici Josea Mourinha bio je pogodak Romelua Lukaku za konačnih 1:2.